ЗНО - 2019
ЗНО-2017
Правила прийому до вищих навчальних закладів України
Особливості функціонування сервісу «Заклади освіти»
Особливості функціонування сервісу «Заклади освіти»
Визначено поріг пробного ЗНО з української мови
Все для випускника та абітурієнта 2017 року
Завдання ЗНО з історії України з коментарями
Правила дотримання безпечної поведінки під час новорічних свят та зимових канікул.
З метою попередження нещасних випадків з дітьми класним керівникам провести роз’яснювальну роботу серед учнів та їх батьків щодо дорожньо-транспортного травматизму, дотримання правил поведінки на льоду, воді, катках, біля ялинок, протипожежної безпеки, випадків травматизму побутового характеру.
Заборонити виготовлення саморобних іграшок із вати та легкозаймистих речовин, свічок для прикраси ялинок.
Категорично заборонити використання під час новорічних заходів піротехнічних засобів, бенгальських вогників, свічок.
Зважаючи на те, що зазвичай під час Новорічних святкувань стрімко зростає кількість пожеж, які виникають внаслідок порушення правил пожежної безпеки при користуванні гірляндами, встановленні ялинок та при користуванні піротехнічними виробами, керівництво школи звертається до Вас з проханням: дослухайтесь корисних порад і це допоможе Вам безпечно зустріти та провести новорічні та різдвяні свята.
При встановленні ялинки необхідно:
Під час використання піротехнічних виробів:
Дозволяється купувати і використовувати лише дорослим!
Основними причинами пожеж у осінньо-зимовий період стають необережне поводження з вогнем, порушення правил експлуатації газо-, електрообладнання і пічного опалення, використання саморобних обігрівачів та пустощі дітей з вогнем тощо.
Пам’ятайте, щоб зберегти своє життя та майно від вогню необхідно:
- бути обережними під час поводження з відкритим вогнем,
- не залишати без нагляду ввімкненими газові та електроприлади,
- стежити за справністю пічного опалення,
- не розміщувати меблі ближче 1 метра до печі;
- не залишати поблизу легкозаймисті речовини.
- забезпечити свою домівку первинними засобами пожежогасіння – вогнегасниками,
- не залишати малих дітей без нагляду, розповідати їм про небезпеку, яку містять в собі сірники, побутові електроприлади тощо.
Як свідчать аналіз аварійності при використанні газу в побуті, більшість надзвичайних ситуацій і нещасних випадків відбувається саме через несанкціоноване втручання власників газового обладнання в роботу системи, самовільне втручання абонентів у систему газопостачання, конструкцію газових приладів, систему димовідведення та вентиляції; порушення власниками умов безпечної експлуатації газових приладів; несправність та невідповідність вимогам нормативних актів систем димовідведення та вентиляції; неякісне, несвоєчасне технічне обслуговування газового обладнання, у тому числі автоматики безпеки газових приладів. Разом з тим, всім власникам газового обладнання необхідно пам’ятати, що його використання пов’язане з підвищеною вибухопожежонебезпекою. А якщо прилади вже не нові, піддавалися ремонту або переобладнанню, ймовірність аварії зростає в рази. І кожна людина повинна усвідомлювати і відповідально до цього ставитися, адже постраждати може не тільки вона сама, а й близькі та рідні, сусіди. То ж радимо вам: уважно стежте за роботою газового обладнання у себе в оселі та на прилеглій території і при найменших ознаках неполадок звертайтеся в аварійні служби.
Основні правила безпеки під час зимового відпочинку.Небезпека ходіння по льоду на водоймищах.
Для зимового відпочинку слід правильно підбирати одяг та взуття. Одяг повинен бути легким, зручним та багатошаровим. Повітряні прошарки захистять від вітру та збережуть тепло тіла. Якщо взуття тісне, можна обморозити ноги, коли ж занадто просторе - натерти їх. На прогулянку слід вдягти вовняні шкарпетки. Синтетичні гріють гірше і натирають шкіру.
Чимало радості приносить катання на ковзанах. Щоб уникнути травми, слід бути обачливими. З перших кроків на льоду треба навчитись правильно падати: на бік, пригинаючи голову до грудей, або вперед - "рибкою" - прослизнути по льоду на животі, витягнувши руки. Не можна опиратися на руки, щоб їх не зламати. Можна падати в найближчу кучугуру снігу.
Потрібно виконувати визначені правила поведінки на льоду:
Якщо немає поблизу катка, часто місцем для катання на ковзанах обирають кригу водоймища. Але при цьому слід дотримуватись правил безпеки:
Безпечною є крига товщиною від 7 до 20 см (зеленуватий відтінок).
Маючи на увазі, що структура, міцність і товща льоду змінюються напротязі зими і ранньої весни, дітям не рекомендується ходити на водойми - це небезпечно для життя. Лід стає міцним тільки після того, як встановляться безперервні морозні дні, але навіть при короткочасній відлизі, він втрачає цю якість.
Під дією сонця лід стає пористим і буде слабким, не дивлячись на те, що він зберігає достатню товщу.
Навіть взимку є небезпека провалитися під лід, тому що:
В силу зміни погодних умов (відлиги, різкої зміни напрямку вітру) може статись відрив криги. В такому випадку не можна панікувати. Для збереження рівноваги необхідно присісти, не наближатися до краю криги і кликати на допомогу. Ні в якому разі не можна перестрибувати з однієї криги на іншу.
Необізнаність населення про загрозу для життя при виході на лід, відсутність знань заходів допомоги потерпілими, а інколи й особиста необачність, призводять до трагічних наслідків.
Що треба робити, якщо Ви провалилися під лід?
- розставити руки в боки по кромці льоду, щоб утриматись на поверхні і не піти під лід;
- кликати на допомогу;
- старатися зберігати спокій, не борсатися у воді;
- стараючись не обламати лід, без різких рухів потрібно спробувати вибратися із води, повзучи грудьми та почергово витягуючи на поверхню ноги;
- вибравшись із пролому, потрібно відкотитися, а потім повзти в той бік, звідкіля прийшли (де міцність льоду перевірена). Не дивлячись на те, що сирість і холод штовхають бігти і зігрітися, треба бути обережним до самого берега. Ну а там вже можна не зупинятись поки не опинитесь в теплому приміщенні. Якщо на ваших очах провалилася під лід людина, негайно гукніть їй, що поспішаєте на допомогу. Все вирішує час: льодяна вода дуже швидко викликає переохолодження організму .
Надаючи допомогу, дотримуйтесь таких правил:
Безпека руху пішохода.
Перехід дороги.
Якщо на ділянках шляхів відсутні позначені пішохідні переходи, переходити дорогу дозволяється на перехрестях по лінії тротуарів або узбіч у місцях, де вона добре проглядається в обох напрямках, і тільки після того, як пішохід оцінить відстань до транспортного засобу, що наближається, його швидкість і пересвідчитись у відсутності небезпеки. Взимку треба враховувати те, що дорога дуже слизька і для зупинки автомобіля потрібна більша відстань. Також транспортний засіб може несподівано занести в сторону пішоходів.
При переході проїжджої частини дороги необхідно переходити дорогу у місцях, позначених спеціальною розміткою або дорожніми знаками „Пішохідний перехід”.
Пішоходи, що не встигли завершити перехід всієї проїжджої частини, провинні пропустити транспортний засіб, чекаючи можливості для подальшого руху на острівку безпеки, а за його відсутності – на лінії, що розділяє потоки протилежних напрямків. Продовжувати перехід дороги можна, виконавши ті ж вимоги, які регламентують порядок початку переходу проїжджої частини дороги.
Рух по зимовій дорозі.
Будьте вкрай обережні, бережіть своє життя та життя своїх близьких! Дотримуйтеся правил безпеки життєдіяльності, привчайте до цього малих дітей! Пам'ятайте: ваше життя – у ваших руках, намагайтеся зробити все, щоб зберегти його.
Свято запам'ятається надовго, якщо воно пройде без проблем. А подбати про це повинні Ви самі.
ПРОТИПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА УЧНІВ ШКОЛИ ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ МАСОВИХ ЗАХОДІВ (ВИПУСКНОГО ВЕЧОРА, ДИСКОТЕКИ ТОЩО) В ПРИМІЩЕННІ ШКОЛИ
1. Загальні положення
1.1.Інструкція з протипожежної безпеки учнів школи під час проведення масових заходів з учнями (випускного вечора, дискотеки тощо) в приміщенні школи поширюється на всіх учасників навчально-виховного процесу
1.2.Інструкція розроблена на основі Правил пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України від 17.12.1998 р. № 800/3240, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України і ГУДПО МВС України від 30.09.1998 р. № 348/70.
1.3.Усі учасники навчально-виховного процесу повинні знати правила надання першої (долікарської) допомоги при характерних ушкодженнях, мати необхідні знання і навички користування медикаментами.
2.Вимоги протипожежної безпеки учнів під час проведення масового заходу (випускного вечора, дискотеки тощо) в приміщенні школи.
2.1.Вимоги протипожежної безпеки учнів перед початком проведення масового заходу.
2.1.1.Перед початком заходу чітко визначити дату, час його проведення.
2.1.2.Повторити правила протипожежної безпеки в приміщенні школи, інших установ під час проведення масових заходів.
2.1.3.Чітко виконувати вимоги класного керівника, чергових учителів, адміністрації школи.
2.1.4.Перед початком заходу ознайомитися з порядком евакуації у разі виникнення пожежі, сигналом тривоги та двома евакуаційними виходами, місцем збору після евакуації.
2.1.5.Самостійно пересуватися приміщенням школи без дозволу дорослих забороняється.
2.1.6.Вхід і вихід із приміщення школи здійснювати тільки за командою дорослих.
2.1.7.Забороняється брати з собою вогненебезпечні предмети, які можуть спричинити пожежу (запальнички, сірники, петарди, бенгальські вогні, феєрверки, сигарети, легкозаймисті речовини, вогнепальну рідину тощо).
2.1.8.Класний керівник повинен мати із собою аптечку.
2.2.Вимоги протипожежної безпеки учнів під час проведення масового заходу вшколі.
2.2.1.Перед початком заходу бути в зазначеному класним керівником місці, відзначити свою присутність у списку.
2.2.2.Вхід до приміщення школи здійснювати тільки за командою класного керівника, чергового вчителя, адміністрації школи.
2.2.3.Якщо ти з певних причин не встигаєш на призначений час, слід повідомити телефоном класного керівника про своє спізнення.
2.2.4.Під час проведення масового заходу дотримуватися вимог і правил протипожежної безпеки.
2.2.5.Під час проведення заходу перебувати в зазначеному класним керівником місці.
2.2.6.Забороняється :
2.2.7.Не дозволяється брати участь у заході дітям, вдягненим в одяг з легкозаймистих матеріалів, не просочених вогнезахисною сумішшю.
2.2.8.Під час масового заходу не наближатися до електроприладів, музичної апаратури, які живляться електрострумом. У разі виявлення обірваних проводів, неізольованої проводки, іскріння проводки негайно повідомити класного керівника, чергового вчителя, адміністрацію.
2.2.9.Не скупчуватися під час проведення заходу біля проходів, входів і виходів, сходів та аварійних виходів у приміщенні школи.
2.2.10.Під час проведення заходу не кричати, не свистіти, не бігати, не стрибати, не створювати травмонебезпечних ситуацій прислухатись уважно до вимог класного керівника, чергових вчителів.
2.2.11.Після закінчення заходу залишати своє місце і виходити з приміщення школи тільки з дозволу класного керівника, чергового вчителя, адміністрації.
2.3.Вимоги протипожежної безпеки учнів після закінчення масового заходу в школі.
2.3.1.Повідомити класного керівника, чергового вчителя про те, що йдете.
2.3.2.Залишаючи місце заходу, подивитися, чи немає там вогненебезпечної ситуації: відкритого вогню, обірваної проводки або її іскріння, тління матеріалу. У разі виявлення зазначених випадків негайно повідомити класного керівника, чергового вчителя або адміністрацію.
2.3.3.Після того, як ви дісталися додому, слід обов’язково зателефонувати класному керівнику і повідомити, що з вами все гаразд.
3.Вимоги протипожежної безпеки в разі виникнення пожежі або аварійної ситуації.
3.1.Негайно повідомити класного керівника, чергового вчителя, адміністрацію про виникнення пожежі, аварійної ситуації.
3.2.Чітко виконувати команди класного керівника, вчителя, адміністрації. Не панікувати, не кричати, не метушитися нікуди не відходити від класного керівника. Спокійно йти до запасних виходів.
3.3.Після евакуації вишикуватися в зазначеному місці і під час переклички зазначити свою присутність для обліку. Нікуди після евакуації без дозволу класного керівника не йти.
3.4.У разі, якщо непередбачувана ситуація виходить з-під контролю дорослих, терміново подзвонити за номером 101, повідомити про пожежу або аварійну ситуацію, назвати своє прізвище та ім”я та адресу школи, телефон свій або школи. Коротко описати ситуацію: кількість людей, відкритий чи закритий вогонь, характер диму.


Порядок реєстрації осіб для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти
Цей Порядок визначає сукупність вимог, правил і норм, що врегульовують особливості проведення реєстрації осіб, які мають намір взяти участь у зовнішньому незалежному оцінюванні результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти (далі — реєстрація).

Для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти (далі — зовнішнє оцінювання), можуть зареєструватися особи, які мають повну загальну середню освіту або є випускниками навчальних закладів системи загальної середньої освіти поточного навчального року.
Про затвердження орієнтовних вимог до проведення державної підсумкової атестації учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти у 2015/2016 навчальному році
Державна підсумкова атестація (ДПА) в 2015/2016 році проводиться відповідно до Положення про державну підсумкову атестацію учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 30 грудня 2014 року № 1547 (далі МОН України), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 лютого 2015 року за № 157/26602, та наказів МОН України від 16.09.2015 № 940 «Про проведення державної підсумкової атестації учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти y 2015/2016 навчальному році», від 08.10.2015 № 1050 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 16 вересня 2015 року № 940».
Безпека життєдіяльності дітей під час літніх канікул

Ось цілий комплекс правил безпеки під час літнього відпочинку:
1. Безпека дітей на воді.
Майже всі дитячі оздоровчі табори розміщені біля водойм (море, озеро, річка, штучні водойми), тому що відпочинок біля води приємний та корисний. На жаль, не всі діти вміють плавати та дотримуються правил поведінки на воді. Діти повинні чітко усвідомити, що робити і як надати першу допомогу при виникненні надзвичайної ситуації.
Чого не слід робити:
- запливати за огороджувальні буї та купатися без нагляду;
- залізати на технічні та попереджувальні знаки, буї та інші предмети та стрибати у воду з них, або де невідомі глибина та стан дна;
- організовувати у воді ігри, пов'язані із пірнанням та захватом тих, хто купається та подавати обманні сигнали тривоги заради жарту;
- забруднювати і засмічувати водойми та територію пляжів;
- використовувати для плавання автомобільні камери, надувні матраци, лежаки, дошки;
використовувати моторні, вітрильні, веслові човни, інші гребні і моторні плавзасоби, водні велосипеди, швидкісні моторні плавзасоби, водні мотоцикли у зонах пляжів, у громадських місцях купання при відсутності буйкового огородження пляжної зони.
Що слід робити:
Коли вже трапилося лихо і хтось тоне - слід швидко витягнути потерпілого з води. Але робити це слід лише в тому випадку, коли ви це можете зробити, інакше існує загроза потонути разом. Якщо ви не впевнені у своїх силах - гукайте на підмогу. До прибуття лікарів “швидкої допомоги” надайте першу допомогу.
правила першої допомоги при утопленні:
◄почистіть порожнину рота і глотку утопленого від слизу, мулу та піску;
◄переверніть потерпілого на живіт, перегніть через своє коліно, щоб голова звисала вниз і кілька разів надавіть на спину. Дитину просто припідніміть за ноги;
◄проводьте штучне дихання і зовнішній масаж серця до відновлення серцебиття і самостійного дихання;
◄доставте потерпілого до лікувального закладу.
2. Надання допомоги при сонячному та тепловому ударі.
Літо у розпалі – і особливо щедре воно на ультрафіолетові промені. Але його “ласки” треба уникати, аби не отримати опіків шкіри та теплового чи сонячного удару. Особливо обережними будьте на воді, тому що промінь, віддзеркалений від неї, легко призводить до опіків губ, вух, слизової оболонки носа, підборіддя.
Тепловий удар виникає у разі тривалого перегрівання організму, особливо при підвищеному фізичному навантаженні. Це може статися у походах, на дачних ділянках, при носінні щільного одягу в спеку, під час роботи в приміщенні з високою температурою, в умовах підвищеної вологості і за недостатнього провітрювання.
Що слід робити:
- ходити у кепі з довгим козирком, у сонцезахисних окулярах та в світлому одязі з натуральних тканин;
не приймати сонячних ванн на голодний чи повний шлунок;
по можливості якнайбільше перебувати у затінку;
засмагати слід вранці до 11 години або після 16 години ввечері;
користуватися захисними кремами;
вмиватися кілька разів на день – бажано мінеральною водою.
Як розпізнати перші ознаки (сонячного та теплового удару):
з’являється різка втома, слабкість, головний біль, запаморочення, біль у ногах, спині, нудота, блювота, шум у вухах, потьмарення в очах, посилене дихання, кровотеча з носа, а можливо й втрата свідомості. Якщо в цей час потерпілому не надати нагальної допомоги, він може загинути в щонайближчі години від зупинки дихання та кровообігу. При опіках – почервоніння шкіри.
Як допомогти (при сонячному та тепловому ударах):
- потерпілого перенести у затінок і звільнити його тіло від одягу;
- змочити прохолодною водою голову та груди, на ділянку паху та під пахвами покласти шматки тканини, змоченої водою;
за необхідності зробити штучне дихання і дати кофеїн, а за наявності головного болю - анальгін;
викликати швидку допомогу;
покласти потерпілого на спину. Якщо є позиви на блювання, потерпілий має лежати на боці;
до приїзду лікаря треба боротися за життя потерпілого. Для виведення зі стану непритомності потерпілому дають понюхати нашатирний спирт. Намагатися знизити температуру тіла, для чого потрібно накрити потерпілого вологою тканиною, увімкнути вентилятор.
Як допомогти (при опіках):
не змащуйте тіло ніякими речовинами (кремами, мазями, за винятком лікувальних);
поверхню опіку потрібно закрити сухою стерильною пов’язкою.
Чого не слід робити:
У спеку пити солодких газованих напоїв – вони спричиняють набряки, молока - посилює спрагу, вина – зневоднює організм. Зловживати їжею.
3. Допомога при укусах комах, кліщів, змій.
Загрозу для здоров’я дітей, особливо для тих, хто потерпає від алергії, становлять оси (шершень, звичайна оса) і бджоли, змії, кліщі. При їхньому жаленні під шкіру вприскується отрута, від якої може виникнути місцева або загальна реакція.
Ступінь отруєння після укусів бджіл залежить від кількості одночасних укусів, місця ураження та індивідуальної реакції організму до бджолиної отрути. Найнебезпечнішими є укуси ротової порожнини.
Місцева реакція добре відома кожному, кого хоч раз ужалила бджола або оса: сильний біль, сверблячка і печіння, почервоніння і набряк.
Що слід робити (при укусах комах):
видалити по можливості жало разом з отруйним мішечком, підчепивши нігтем, пінцетом, голкою;
промити ранку етиловим чи нашатирним спиртом;
прикласти до цього місця шматочок цукру, що сприяє витяганню отрути з ранки і перешкоджає розвитку набряку або льоду для зменшення болю;
дати випити міцного і солодкого чаю;

одяг повинен надійно закривати тіло;
штани – заправлені у шкарпетки, на ногах – чоботи або щільно зав‘язані черевики;
куртку наглухо закривають і заправляють у штани, обшлаги повинні щільно облягати кисті рук;
комір і манжети можна змастити камфорною олією;
вуха і волосся потрібно закрити косинкою або беретом;
можна застосовувати засоби відлякування комах, так звані репеленти: крем “Тайга”, лосьйон “Ангар”, аерозоль “ДЕТА”.
Після повернення з лісу необхідно уважно оглянути одяг і тіло. Особливо уважно потрібно оглянути голову, шию, відкриті ділянки шкіри. Кліщі, які присмоктались, мають вигляд малопомітних чорних плямок, їх важко відрізнити від природних утворень на шкірі.
Що слід робити:
кліщів, що присмокталися, треба видалити (для цього шкіру навколо кліща змащують ефіром, бензином, після цього паразит виходить самостійно);
ранку потрібно змазати розчином йоду;
вилучених кліщів спалити;
якщо при видаленні кліща голівка його відірвалась і залишилась в товщі шкіри, потрібно звернутися в медичну установу для видалення голівки.

слід створити всі умови для негайного введення сироватки;
забезпечити потерпілому нерухомість, оскільки надмірні рухи сприяють швидкому проникненню отрути в кров;
звільнити кінцівки від взуття, шкарпеток, браслетів для попередження набряків;
не перетягувати гумовим джгутом кінцівку вище місця укусу, бо це може призвести до порушення кровообігу в ураженій ділянці;
не надрізати краї рани, не відсмоктувати з неї кров, бо через пошкодження слизової оболонки ротової порожнини отрута може швидко потрапити у кров;
- дати випити значну кількість рідини (води, кави, чаю).
4. Рекомендації щодо надання допомоги при втраті орієнтації у лісі.
Що слід робити (коли заблукали):
зберігати спокій та уникати паніки;
пригадати останню прикмету на знайомій частині шляху і постаратися простежити до неї дорогу.
Прислухатися. При відсутності знайомих орієнтирів, стежок і доріг виходьте "на воду" - униз за течією. Струмок виведе до ріки, ріка - до людей. Якщо орієнтирів немає, залізьте на найвище дерево - погляд з висоти допомагає краще зорієнтуватися.
Пам'ятати! Діти повинні знати, що вони не будуть покарані за те, що заблукали. Були випадки, коли діти ховалися від шукачів через те, що боялися бути покараними.
Навчайте дітей, що необхідно вибрати велике дерево (або якийсь інший об'єкт) біля примітного місця і знаходитися там. Повідомте дітей про необхідність кричати на шуми, що лякають їх. Якщо це звірі, вони злякаються та підуть геть. Це також допоможе швидше знайти тим, хто буде їх шукати.
Чого не слід робити:
пити воду з річок та озер. Найбільш надійні джерела води - струмки. Поблизу місць, де ви побачите мертвих рибу чи тварин, взагалі не можна навіть мити руки;
затримуватися біля поламаних дерев. Вони спираються одне на одне і можуть впасти, особливо під час вітру;
ходити біля боліт. Болотною водою також не можна користуватися. Поблизу болота, як правило, водиться багато гадюк;
- контактувати із дикими тваринами. У людей і тварин (олень, лисиця) близько 150 спільних хвороб. Тварини нападають на людину, якщо вони поранені, перелякані несподіванкою або захищають своє потомство. При явно агресивному поводженні тварин можна використовувати як засіб захисту вогонь або стукати палицею по дереву;
залишати їжу у вашому наметі або поряд з місцем вашого відпочинку;
- ховатися під високими деревами та залишатися на галявині під час зливи з блискавкою, бо блискавка може вдарити у найвище місце.

Влітку часто гримлять грози і блискають блискавиці. Ураження блискавкою не дуже часте явище. Але від нього ніхто не застрахований.
Чого не слід робити:
- ховатися під деревами (особливо тими, що стоять окремо). Найбільш небезпечні дерева – це дуб, тополя, ялина, сосна. Рідко блискавка б’є в березу і клен, майже ніколи - у чагарник;
стояти прямо на відкритому просторі, (блискавка б’є в найвищу точку на місцевості);
лягати на землю (таким чином ви підставите все тіло під удар блискавки), краще присісти навпочіпки в суху яму чи траншею, обхопивши ноги руками;
бігти, їхати на велосипеді, купатися;
- перебувати поруч з металевими предметами, торкатися металевих споруджень, дротяної огорожі, тримати в руках довгі чи металеві предмети, (вудки, парасольки);
- стояти біля відчиненого вікна.
Що робити:
потерпілого слід роздягнути;
облити голову холодною водою та обгорнути мокрим холодним простирадлом;
- якщо людина ще не опритомніла, треба зробити штучне дихання “рот у рот”, а при зупинці серця – непрямий масаж, поверхню опіку закрити пов’язкою та якнайшвидше викликати медичну допомогу або відправити до лікарні, не забуваючи, що в будь-який момент може наступити зупинка дихання і серця.
Навіть якщо людина опритомніла, у неї можуть виявитися серйозні ушкодження внутрішніх органів.
Чого категорично не можна робити:
закопувати в землю, бо такий намір не просто марний, а й небезпечний (це відтягує не тільки застосування справді ефективних засобів допомоги – ви можете просто вморити потерпілого, якщо він наковтається землі).
6. Надання допомоги при харчовому отруєнні.
Літом достигає безліч фруктів, овочів і є можливість вдосталь поласувати різною смакотою. Для того ж воно і літо! Але саме влітку вершина харчових отруєнь досягає апогею.
Що слід робити:
- завжди дотримуватися правил особистої гігієни;
- звертати увагу на доброякісність продуктів харчування, виконувати правила їхнього зберігання;
- ретельно мити овочі і фрукти;
- випити багато рідини, щоб викликати блювоту;
- випити активованого вугілля;
- покласти хворого в ліжко, зігріти, дати теплого слабкого чаю;
- викликати лікаря або “швидку допомогу”.
7. Надання першої допомоги при отруєнні рослинами.
Важливо пам’ятати, що діти мають звичку гризти різноманітні травинки. І немає гарантії, що випадково зірвана травинка не отруйна. Отруйні рослини зустрічаються скрізь: в лісі, в полі, на луках. Тому при зборі дарів природи треба бути обачним і пам'ятати про небезпеку, яку можуть заховати у собі приємні на вигляд та смак рослини. Тут слід запам'ятати правило: “Не знаєш – не бери до рук”.
Чого не слід робити:
куштувати невідомих ягід, травинок, рослин, грибів;
знищувати отруйні рослини, тому що їх використовують в медицині, вони є ліками для тварин і птахів.
Що робити:
дати випити багато води, щоб викликати блювання;
негайно звернутися до лікаря, вкласти потерпілого в ліжко.

1) Пожежі часто виникають через такі причини:
несправність або неправильна експлуатація електрообладнання, газових плит, електричних побутових приладів;
увімкнення в одну розетку декількох побутових приладів великої потужності;
несправність електропроводки;
сушіння речей над газовою плитою;
—користування саморобними електричними обігрівальними приладами, запалювання хлопавок і бенгальських вогнів поблизу хвої;
—несправна або залишена без догляду побутова електротехніка;
—необережне поводження з вогнем;
ігри з вогнем;удари блискавки;
збереження легкозаймистих матеріалів та речовин;
витік газу;
використання піротехніки.
Правила поведінки при пожежі:
подзвонити до служби 101 (якщо це можливо);
повідомити повну адресу, що горить, свій телефон, прізвище, ім'я та по батькові, скільки поверхів у будинку, якщо ви знаєте - як до нього під'їхати;
вікна відкривати не можна, адже кисень посилить полум'я;
негайно вийти з приміщення, покликати дорослих;
негайно евакуювати дітей з приміщень;
з висотного будинку не біжіть сходами вниз, якщо зайнялося внизу, а рятуйтеся на даху, використовуйте пожежну драбину.
Щоб уберегти органи дихання від чадного газу, слід пробиватися до виходу поповзом, бо внизу менше диму, накрити голову шматком мокрої тканини або пальтом.
3) Основні правила пожежної безпеки в лісі.
Причинами пожежі в лісі можуть стати блискавка або засуха, але основною причиною виникнення пожеж у лісі є необережність людини. Пам'ятайте, що украй небезпечно:
- кидати палаючі сірники, недокурки;
палити суху траву;
розводити вогнища;
залишати в лісі промаслені або просочені іншою горючою речовиною шматки тканини.
Щоб запобігти пожежі рекомендуємо такі правила поведінки в лісі:
- багаття розпалювати дрібними сухими сосновими і ялиновими гілками, корою, недогарком свічки, трісками тощо.
розводити багаття в лісі тільки в спеціально передбачених для цього місцях;
перед тим як розпалювати багаття, звільніть місце для нього від нагромадження сушняку, сухої трави або ж обкопайте місце навколо багаття невеликим рівчаком;
під час дощу багаття розводити під накриттям з брезенту або плащ-накидки. У суху погоду навколо багаття прибирати суху траву, мох, хвою, щоб запобігти пожежі;
перед сном багаття гасять і заливають водою. Якщо потрібно зберегти вогонь, то на ніч призначають чергового або засипають багаття попелом;
після відпочинку обов'язково загасіть вогонь, залийте багаття водою, якщо її немає, то розгребіть головешки та подрібніть великі вуглини;
не лягайте відпочивати біля багаття - це небезпечно, ви можете обгоріти або й задихнутися;
якщо побачите десь покинуте багаття, яке розгорілося, - знайдіть можливість повідомити за телефоном "101" або "112".
Категорично забороняється розводити багаття на торфовищі.

Збирання грибів – це справа не тільки цікава, але й серйозна. Гриби поділяються на групи: їстівні, умовно їстівні та отруйні. До першої групи належать, скажімо, білі, підберезники, підосичники, маслюки, моховики, печериці, до другої – зморшки, грузді, вовняки, валуї, до третьої – бліда поганка. мухомори, опеньок несправжній, гірчак.
Серед отруйних грибів найнебезпечніший – бліда поганка. Вона росте в листяних лісах під дубами, кущами ліщини, рідше – у хвойних від початку літа до пізньої осені. Часто бліду поганку плутають із зеленою сироїжкою, печерицями. Щоб не помилитися, слід пам’ятати, що основа ніжки у блідої поганки бульбовидної форми, з набряками та залишками мішковидного покривала. Той факт, що бліда поганка отруйна, відомий всім. Але мало хто знає, що небезпечними є й спори, які вітер може занести на рослини. Тому не слід збирати гриби, ягоди, траву, що ростуть поряд з блідою поганкою.
Перш ніж іти з кошиком до лісу, треба добре знати, які з грибів можна збирати, а які ні. Тому надаємо вам рекомендації:
не збирайте гриби поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках;
невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, в основі якої є потовщення, оточене оболонкою;
ніколи не збирайте пластинчаті гриби, бо отруйні інколи маскуються під них;
шампіньйони (печериці), у яких пластинки нижньої поверхні капелюшка білого кольору;
не порівнюйте зібрані чи придбані гриби зі зображеннями в різних довідниках, бо вони не завжди відповідають дійсності;
не куштуйте сирі гриби на смак;
ще раз перевірте вдома гриби.
Шановні дорослі та діти, пам'ятайте, щоб не трапилось біди під час літніх канікул та відпусток необхідно чітко дотримуватись правил безпеки життєдіяльності. Батьки, ви відповідаєте за безпеку ваших дітей, тож інформування дітей з приводу небезпечних ситуацій - як їм запобігти, та як допомогти собі, коли неприємність таки трапилась, завдання не тільки педагогів та вихователів, а й безпосередній Ваш обов'язок. Тож, шановні дорослі, згадайте про відповідальність за життя юних громадян нашої Держави і розкажіть хоча б найелементарніші правила безпечної поведінки у такому небезпечному світі. Пам'ятайте про наслідки недбалого поводження з вогнем, іграми на воді, у лісі й горах, на дорозі.
Джерело: Time-UA.com — новини України і світу —http://time-ua.com/novini/osvita/20207-pro-zatverdjennya-poryadku-restrac-osb-dlya-uchast-v-zovnshnomu-nezalejnomu-ocnyuvann-rezultatv-navchannya-zdobutih-na-osnov-povno-zagalno-seredno-osvti
Немає коментарів:
Дописати коментар